SPRING MEETING ATTENDEES 

February 27-28, 2019

Omni Royal Orleans

 

THANK YOU TO OUR SPONSORS!

         Alliance Coal                         Biehl                Charah Solutions Inc.               

CAI Rail                         IHS Markit             Murray Energy       

Progress Rail Leasing            Norfolk Southern Railroad            TrinityRail

 

Appalachian Rail Car Services         Blackhawk Coal Sales               Glencore Ltd.       

New York Air Brake           Peabody Energy 

        Pickands Mather Coal Co.                   Rhino Energy        


 

Alfred H. Knight David  Kerrigan
Alfred H. Knight John McIndoe
Alfred H. Knight Chuck  Sanford
Alliance Coal Tony Rowser
Alliance Coal Dee Teague
Alter Logistics Company Rich Diffley
Alter Logistics Company Jeffrey Goldstein
Alter Logistics Company Jeremy Goldstein
Alter Logistics Company Thomas  Streight
Alter River Terminal-Rock Island Doug Weber
Alter River Terminal-St. Paul Doug Reisdorfer
Alter Trading Ricky McGee
American Commercial Barge Line Jeff Carman
American Commercial Barge Line TBD  
Andrew S. McCreath & Son, Inc. Robert  Kozicki
Anvil Attachments Jon Craft
Anvil Attachments Larry  McAdoo
Anvil Attachments Richard Sheridan
Argus Media Jim Foster
Appalachian Railcar Services Bruz Hicks
Associated Branch Pilots Michael  Miller
Associated Branch Pilots TBD  
Associated Terminals David  Ryan
Associated Terminals    
Associated Terminals    
Atico Larry Miller
Biehl Tommy Bradley
Biehl Brian Miles
Big River Coalition Sean Duffy
Blackhawk Coal Sales Bev Reynolds
Blue Water Shipping Matt  Boucree
Blue Water Shipping Casey Porter
Brown Brothers Harriman John Harms
BRUKS Kristi  Crosswhite
BRUKS Daniel Pace
BRUKS Ken Upchurch
Bunge North America Brett Caplice
C Reiss Fletcher Dennis
C&C Marketing Marty  Arft
CAI Rail James Perrewe
Cargo Carriers Matt Bakker
Celtic Marine and Logistics Kevin  Boneno
Celtic Marine and Logistics Devin Leblanc
Charah Solutions Inc. Nathan Boone
CHS, Inc. Sarah Fakhari
CHS, Inc. Robert  Webber
Cincinnati Barge & Rail Terminals LLC Jeffrey Stewart
Cincinnati Bulk Terminals Scott James
Cleco Corporation Jody Bordelon
CN Rail Shane Crain
Coal Network Fred Schrenger
Coal Network LLC Gerald Quitter
Continental Cement Edward Clukies
Continental Cement Carrie  Jenks
Continental Cement Dustin Roberts
Continental Cement Rickey Rosser
Cooper Consolidated Scott Becnel
Cooper Consolidated Billy Fitzpatrick
Cooper Consolidated Eric Hansen
Criton's Corner Sandor  Toth
C-River Logistics Sheba Burnsed
C-River Logistics Pamela Cascio
C-River Logistics Lori Olivier
Crounse Corporation Rob McCune
CSX Railroad Kevin Kruse
Deep South Construction & Salvage Charlies Burt
Dominion Energy Brian McCadden
Dominion Energy Joe  Racelis
Dominion Energy Greg Wetzel
Duke Energy Scott Marino
Duke Energy Justin Musick
Duke Energy Julie Price
Duke Energy Eddie Vinson
East Side River Transportation Van Eaves
East Side River Transportation James  McEvilly
East Side River Transportation Michael  McEvilly
E-Crane Jim Marks
E-Crane Steve Osborne
Eco Solution Distributing Jeff Lamb
Fillette Green Shipping Services Clifton  St. Pierre
Fillette Green Shipping Services Derrick  Thomas
Flint Hills Resources Bob  Logerman
General Maritime Transportation Services Michael  Flad 
General Maritime Transportation Services Anthony  Genusa
Glencore Ltd. Jason Gold
Goldman Sachs Justine Fisher
GROWMARK, Inc. Larry  Ozburn
Hampton Capital LLC Mark Mackey
Host Adam Anderson
Host William Davis
Host Jeff Keever
Host Chris  Kitsos
Host Fredrik Knutsen
Impala Terminals Burnside Marcus Johnson
Impala Terminals Burnside Amber Palmer
Impala Terminals Burnside Jonathon Shull
Inchcape Shipping Services Amanda  Yokem
Indiana Rail Road Co Larry Kaelin
Informa Economics Ken  Eriksen
Ingram Barge Charles Arnold
Ingram Barge Thomas  Kinnard
Ingram Barge Bill  Porter
Ingram Barge Daria Schwartz
Inland Rivers, Ports & Terminals, Inc. Aimee Andres
Inspectorate Marlon Guillory
Inspectorate    
International Bulk Journal Ray  Girvan
JRL Coal Company Cecil Lewis
James Marine Rachael Mayes
Kinder Morgan Brian  Mathis
Kinder Morgan Randy Mitchell
Knight Hawk Coal Andrew  Carter
Knight Hawk Coal David  Opp
Koch Mineral Services Kermit Altendorfer
Koch Mineral Services Amber  Robertson
Lanier & Associates Consulting Engineers  John Rutherford
Liebherr Johathan Luikens
Louisiana Department of Transportation Stephen Holliday
Marine Inspection Ty Hope
Maritime and Commodity Gilbert  Wright
Marquette Transportation Whitney  Cruse
Marquette Transportation Kevin  Lordo
Marquette Transportation Rick Martin
Mercuria Energy Trading SA Sean Swanepoel
Mid-Ship George Kachmar
Mid-Ship George O'Connor
Minerais US LLC Crissy  Labuta
Mountain Heritage Trading LLC Bruce Washburn
Murray Energy Chris Fasy
Murray Energy Bob  Murray
Nord-Sud Shipping Dustin  Berthelot
Nord-Sud Shipping Jeff Berthelot
Norfolk Southern Clark Reed
Norfolk Southern Rob Zehringer
Norfolk Southern  Trish  Haver
Oxbow Carbon & Minerals, Inc. Joe  Walker
Oxbow Sulphur Canada Brian  Wolfe
Ozinga Materials & Logistics Rick  Dykstra
Parker Towing Lucian  Lott
Peabody Energy Creston Ragan
Phillips 66 Susan Rudolph
Pickands Mather Coal Co Jack Grinwis
Pickands Mather Coal Co Anouk Shale
Plaquemines Port Harbor & Terminal District Paul Matthews
Plaquemines Port Harbor & Terminal District Sandy  Sanders
Port of New Orleans Bobby Landry
Port of South Louisiana Linda Prudhomme
Progress Rail Leasing Jay Hatfield
Rhino Energy LLC Brian Aug
Robindale Energy Meehan Mike
S&P Global Platts Tyler  Godwin
Sabine Surveyors Doug Bernard
Sabine Surveyors David  Pereira
SAI Gulf CJ Brustowicz
SAI Gulf Tim  Hale
SAI Gulf Tisoc Ramirez
San Jacinto Barge Repair Kyle  Steger
Savage Services Josh  Knichel
Savage Services Donna Penouilh
Savage Services TBD  
SCF Marine Rick  Barbee
SCH Services Bill Rager
Sennebogen Monty  Braley
Sennebogen David  LaFleur
Sennebogen Ryan Zenor
SGS North America Inc Debra McBride
Southern Company Taylor Mann
Suncoke Energy Joe  Elberts
Suncoke Energy Mickey Gauldin
Suncoke Energy Mike  Hardesty
Suncoke Energy Ryan Osterholm
Superior Industries Scott Gulan
Superior Industries Walter Shook
Tampa Electric Company Martin Duff 
Tennessee Valley Authority Frank Costanzo
The American Waterways Operators Mark Wright
The Coal Institute Steffanie Shinn
Trafigura Trading LLC Paul Greer
TrinityRail Robert DeGroot
TrinityRail Donnie Peake
Turn Services Matt Hayden
Turn Services Frank Morton
United Bulk Terminals Fredrik Knutsen
United Bulk Terminals Philipp  Kroepels
United Bulk Terminals Imran Maniar
United Bulk Terminals Allen Newman
United States Coast Guard Captain Kristi Luttrell
Vattenfall Energy Trading GmbH Dirk Gerling
Vattenfall Energy Trading GmbH Matthew Moore
Verstegen Grabs Roemer Braacx
Verstegen Grabs Peter  Visser
Watco Companies Daniel Lester
Watco Companies William Patterson
Watco Companies Matthew Smolek
Westmoreland Coal Company Ed Spiker
Wheelworx Braxton Baker
  Patrick Ryan